Vivat Čaplovič (a Žitňanská!)

Autor: Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť | 20.2.2008 o 16:28 | Karma článku: 4,58 | Prečítané:  1732x

Žiadne médiá si zatiaľ nevšimli materiál, ktorý dal v piatok na internet v rámci pripomienkového konania podpredseda vlády Dušan Čaplovič. Škoda, pretože po jeho schválení pôjde o druhé najväčšie zlepšenie transparentnosti poskytovania eurofondov (prvým a dodnes neprekonaným skokom vpred bol tzv. Hrubalov materiál ešte v roku 2004). Osobitne sme podpredsedovi vlády vďační preto, že fyzickým autorom navrhovaných krokov je práve SGI. Zároveň by sme chceli vyzvať k obrane týchto návrhov pred ich prípadnými oponentmi zo strany ostatných ministerstiev.

V septembri minulého roka sme diskutovali s členkou našej Správnej rady a poslankyňou NR SR Luciou Žitňanskou o tom, ako reagovať na škandál ministerky Tomanovej týkajúci sa Privilégia. Napadla nám novelizácia zákona o rozpočtových pravidlách, ktorá by prinútila ministerstvá aktívne zverejňovať detailné údaje o pridelených dotáciách a zároveň by riešila konflikt záujmov pri poskytovaní dotácií. Poslankyňa Žitňanská si náš návrh osvojila a po dopracovaní ho predložila do parlamentu. Ako opozičnej poslankyni jej však nebolo priané ho presadiť. Našťastie svoju snahu nevzdala a keď vláda posunula do parlamentu zákon, ktorý mal riešiť riadenie eurofondov, predložila rovnaký návrh, aj keď viazaný výhradne na eurofondy.

Uvedený zákon bol nakoniec z parlamentu stiahnutý vzhľadom na vnútorné konflikty v rámci koalície, ale celý návrh poslankyne Žitňanskej úplne dobrovoľne prevzal a zapracoval podpredseda vlády Čaplovič do materiálu „Zásady vlády Slovenskej republiky o pomoci a podpore poskytovanej z fondov Európskeho spoločenstva“ a predložil v piatok na pripomienkovanie. Ak by mu materiál prešiel, tak by sme sa v budúcnosti dozvedeli o tom, kto všetko o eurofondy žiadal, kto a koľko dostal, detailné bodovanie každej žiadosti a mená tých, čo ju posudzovali, ako aj ďalšie dokumenty opisujúce proces pridelenia. Zároveň by boli pomerne striktne definované konflikty záujmov aj s dôsledkami. I keď mnohé z týchto vecí sa už dnes zverejňujú práve na základe tzv. Hrubalovho materiálu, išlo by o jednoznačný posun vpred umožňujúci verejnú kontrolu aspoň hrubých porušení pravidiel fair play. Osobitne dôležité by to bolo pri tých ministerstvách, ktoré sa snažia verejnej kontrole eurofondov vyhýbať.

Sme veľmi zvedaví, či Ján Slota a SNS ako aj ostatní ministri spravujúci eurofondy umožnia túto inváziu transparentnosti do svojich záležitostí. V každom prípade naše bravó patrí pánovi Čaplovičovi, ale aj poslankyni Žitňanskej, ktorá celú zmenu iniciovala. Dúfame, že z toho podpredseda vlády nebude mať v rámci koalície problémy. Pôjde totiž o prvé rozšírenie práva verejnosti na informácie od roku 2006.

P.S. Naše vyjadrenie netreba chápať ako všeobecnú oslavu podpredsedu vlády (viď napríklad jeho vyhlásenie na adresu Kosova), ale vychádza z princípu, že treba aj pochváliť, keď je za čo.


Miroslav Beblavý – autor je riaditeľom SGI

Ctibor Košťál – autor je analytikom SGI venujúcim sa Štrukturálnym fondom

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Matovič sa zasa nevie zmestiť do kože

Štát sa stále riadi ústavou, nie duševnými poryvmi premiéra.


Už ste čítali?